Künstler
Detail

Vedat Kaçar
Vedat Kaçar
11 .Symposium

Vedat Kaçar

1969 doğumlu Vedat Kacar, 1991’de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü bitirdi, ve 1994’de aynı üniversitede Seramik bölümünde de Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanatta Yeterlik Seramik Programını tamamladı ve aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Çini Ana sanat Dalında Öğretim Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 1998 yılında da aynı bölümde Yardımcı Doçent olmuştur.

Türk Çini Sanatı Form Özellikleri ve Bezeme Teknikleri ile Günümüzde Çini Tasarımı ve de Tasarım üzerine ders vermeye devam etmektedir. Ankara, İzmir, Eskişehir ve İstanbul’da 16 adet kişisel sergi açmıştır ve bir çok karma ulusal ve uluslar arası sergilere, atölye çalışmalarına ve sempozyumlara katılmıştır. Türk seramik Derneği ve Uluslar arası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

He was born in 1969. He completed his Bachelor’s degree in Anadolu University, Fine Arts Faculty, Ceramics Department in 1991; in 1994 he received his master’s degree on Ceramics from the same University. In 1996, he completed his Proficiency in Arts degree at Dokuz Eylül University, Fine Arts Faculty, Ceramics Department. As soon as he received his degree in 1996, he started to work as a lecturer at the Department of Traditional Turkish Arts, The Major of Tiling Art and became Asisstant Professor in 1998 at the same department.

He is currently conducting the courses of Form Characteristics in Turkish Tiling Art and Ornamentation Techniques in Contemporary Tiling Designs. He has opened 16 solo exhibitions in Ankara, Izmir, Eskişehir and İstanbul; and attended many mixed national and international exhibitions, workshops and symposiums. He is member of Turkish Ceramic Society and International Plastic Arts Society.Tepebaşı Municipality is always near Art, Artist and Art-lovers ...

Symposiums