Künstler
Detail

Beata Rostas
Beata Rostas
7 .Symposium

Beata Rostas

Beáta Rostás, 16 Ağustos 1979’da Macaristan, Eger’de doğdu. 2004’te PécsSanat Üniversitesi’nden heykeltraş olarak mezun oldu.

Halen Hacettepe Üniversitesi’nde doktora programına devam etmektedir.

Mesleki kariyerine öğrenci iken aldığı Republic Grant ödülü, Heves ile Eger Bursları ile başlayan Rostas, 2009’da “Mother of Earth” eseri ile Sırbistan Uluslararası Kadın Sanatçılar Sergisi’nde „Best Ceramic Plastic” ödülüne layık görüldü. Litvanya Vilnoja Sempozyumu’nda büyük boyutlu granit eseri olan „Anyácska/Big Mama” ile üçüncük ödülü aldı. 2011’de ise kendi ülkesinde Prima Primissima ödülünü aldı.

Macaristan’daki en önemli sanat derneğinin bir üyesi olan Rostas, bazı uluslararası kuruluşlara da üyedir. Çalışmaları çeşitli ülkelerde 11 kişisel, 40 grup sergisinde yer almıştır.

Mezun olduktan sonra Pecs Contemporary Art Societies’de çalışmış, ancak yalnızca mesleğine odaklanmak için herşeyi arkasında bırakmıştır. ,

2004’ten beri Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Umman, Yunanistan, İtalya, Romanya, Litvanya, Kıbrıs, Mısır, Rusya, Almanya, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve büyük boyutlu eserleri ile pişmiş toprak çalıştığı Sırbistan ve Ankara Macsabal sempozyumları ile 32 Uluslararası Heykel Sempozyumu’nda yer almıştır. Ayrıca buz ile çalıştığı Erciyes ve saman ile çalıştığı İskenderun’da farklı eserler bırakmıştır.

Son 8 yılda, dünyanın farklı yerlerinde 32 büyük boyutlu dış mekan heykeli şekillendirmiştir.

Çalışmalarının temel konusu, bağlantılardır.

BEÁTA ROSTÁS sculptor Beáta Rostás was born in Hungary, Eger, on the 16th of August 1979. She finished University of Art in Pécs as a sculptor in 2004.

Currently she is attending the Doctorat Program/ Sanatta Yeterlik (DLA/ PHD) in Turkey, Ankara, at the Hacettepe University.

Her professional successes were awarded allready as a student with Republic Grant and scholarship of Heves county and Eger city. Since then, her plastic „ Mother of Earth” was awarded in 2009 in Serbia on the International Women Artists Exhibition as „Best Ceramic Plastic”, and her big granite statue „Anyácska/Big Mama” won 3rd price in Lithuania on the Vilnoja Symposium. In 2011 she won Prima Primissima Award in her county.

Rostas is member of the most important Art Societies in Hungary and also some foreign Associations of Art. Her works has been presented on 11 individual and 40 group exhibitions in many countries.

After graduation she worked in Pécs at Contemporary Art Societies, but left everything behind to focus completely on her profession.

Since 2004, she participated on 32 International Sculpture Symposium in the United Arab Emirates, China, Oman, Greece, Italy, Romania, Lithuania, Cyprus, carved more times in Egypt, Russia, Germany, Turkey, the Czech Republic, Slovenia, worked in terracotta in big size in Serbia, on Macsabal in Ankara/Turkey, also with snow in Erciyes/Turkey and straw in Iskenderun/ Turkey. In the past 8 years, she carved 32 large outdoor statues around the World.

The central theme of her works is the connections.Tepebaşı Municipality is always near Art, Artist and Art-lovers ...

Symposiums