Artist
Detail

Metin Yurdanur
Metin Yurdanur
5 .Symposium

Metin Yurdanur

1951 yılında Sivrihisar’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını burada, üç binyıllık Frigya, Roma ve Selçuklu uygarlıklarının kalıntıları arasında geçirdi. Babasının demir atölyesinin bahçesinde bulunan 19. Ve 20. Yüzyıllara ait antika niteliğindeki materyallerle oyunlar oynadı. Binlerce yıllık tarihi eser ve antikaların etkisiyle üç boyutlu formlara ilgi ve sevgi duymaya başladı. Üniversite aşamasında, sanatla ilgili bir bölümü seçmesi bu temele dayandırabilir. 1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. 1972-1978 yılları arasında öğretmen okulu ve liselerde öğretmenlik, 1978-1981 yıllarında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde modelaj öğretmenliği yaptı. 1979 yılında Ankara Belediyesi’nin "kentin plastik unsurlarla donatılması projesi" kapsamında, gelen talep üzerine çeşitli heykel tasarımları hazırladı. Bunlar bugün Abdi İpekçi Parkı’ndaki "Eller", Gar Meydanı’ndaki "Miras", Batıkent’teki "Dayanışma" dır.

1981 yılında serbest çalışmaya başlayan sanatçının dünya çapında 100’den fazla heykeli bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı Almanya, Japonya, Macaristan, Libya, Türkmenistan, Moğolistan ve Küba’da bulunmaktadır.

2005 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi yerleşkesinde 50’den fazla heykelden oluşan "Ben Anadoluyum, Ben Cumhuriyetim, Ben Halkım" adlı bir yıl süreli sergiyi açtı. Her yıl farklı bir üniversitede tekrarlanan; kültür ve sanatı öğrenciler, akademisyenler ve bölge halkı ile paylaşan sergi, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahiptir.

Geleceğe yönelik projeleri arasında, Sivrihisar’da eserlerinin sergileneceği bir heykel müzesi açmak bulunmaktadır. Amaçlanan; eski parlak günlerinin anısına, ilçeyi ve tarihini tekrar canlandırmak, tanıtmak ve sanata olan ilgiyi arttırmaktır. Müze binası olarak kullanılması planlanan tarihi konağın restorasyon çalışmalarına T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eskişehir Valiliği ve Sivrihisar Belediyesi’nin destekleriyle 2011 yılı içerisinde başlanması beklenmektedir. Sanatçıya ait olan bu konak, tescilli kültür varlıkları listesindedir ve restorasyonu tamamlanmak üzere olan Surp Yerrortutyun Kilisesi’nin yanında bulunmaktadır. Sanatçı Ankara’da bulunan heykel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.Tepebaşı Municipality is always near Art, Artist and Art-lovers ...

Symposiums