Sempozyum
Hakkında

Yüzyıllar boyu varlığını sürdürmeyi başarmış bir yapı malzemesi olan pişmiş toprak, bugün hem sanayinin hem sanatın önemli bir kolu olmayı başarmıştır.

Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesinin öncülüğünde, Hisarlar, Kılıçoğlu ve ETİ'nin ana sponsorluğunda, Anadolu Üniversitesi ve birçok kuruluşun da desteğiyle sürdürülen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu, bu sıcak yapı malzemesini; bilimsel, sanatsal ve sektörel olarak ele alıyor.

Kentin önemli kimliklerinden biri olan pişmiş toprak, sanatsal olarak ela alınıp birer heykele dönüştürülürken bilimsel olarak ele alınıp sunumlar bir kitapta toplanmakta, sektörel olarak ele alınmak suretiyle de kentte bu alandaki tuğla ve kiremit sektörü sahiplenilmektedir. 05 - 17 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 15’inci sempozyumda, ülkemizden ve yurt dışından sanatçıların özgün ve kalıcı eserler üretmelerine tanıklık edeceğiz. Bilimsel sunumlar yapılarak daha sonra bunlar elektronik ortamda yayınlanacak; geleneksel üretim yapanların, ürünlerini sempozyum boyunca sergilemelerine olanak sağlanacaktır. Ayrıca tuğla - kiremit alanında üretim yapan işletmeler de ürünlerini tanıtma fırsatı bulacaklardır. Düzenlenişi, içeriği ile dünyada tek olan ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu; sanatçıların, üreticilerin ve Eskişehir halkının katkılarıyla devam edecektir. 15.inci sempozyuma ülkemizden ve yurt dışından sanatçılar katılacaktır. Sizleri, bu özgün çalışmayı izlemeye, bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz. Sevgi, saygılarımla.

Dt. Ahmet ATAÇ
Tepebaşı Belediye Başkanı

Tepebaşı Belediyesi Her Zaman Sanatın, Sanatçının ve Sanatseverlerin yanında...

Sempozyumlar