Sempozyum
Hakkında

Yüzyıllar boyu varlığını sürdürmeyi başarmış bir yapı malzemesi olan pişmiş toprak, bugün hem sanayinin hem sanatın önemli bir kolu olmayı başarmıştır.

Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesinin öncülüğünde, ETİ ve Başak Kiremit’in ana sponsorluğunda, Anadolu Üniversitesi ve birçok kuruluşun da desteğiyle sürdürülen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu, bu sıcak yapı malzemesini; bilimsel, sanatsal ve sektörel olarak ele alıyor.

Kentin önemli kimliklerinden biri olan pişmiş toprak, sanatsal olarak ela alınıp birer heykele dönüştürülürken bilimsel olarak ele alınıp sunumlar bir kitapta toplanmakta, sektörel olarak ele alınmak suretiyle de kentte bu alandaki tuğla ve kiremit sektörü sahiplenilmektedir. 01 - 16 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 12’inci sempozyumda, ülkemizden ve yurt dışından sanatçıların özgün ve kalıcı eserler üretmelerine tanıklık edeceğiz. Bilimsel sunumlar yapılarak daha sonra bunlar elektronik ortamda yayınlanacak; geleneksel üretim yapanların, ürünlerini sempozyum boyunca sergilemelerine olanak sağlanacaktır. Ayrıca tuğla - kiremit alanında üretim yapan işletmeler de ürünlerini tanıtma fırsatı bulacaklardır. Düzenlenişi, içeriği ile dünyada tek olan ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu; sanatçıların, üreticilerin ve Eskişehir halkının katkılarıyla devam edecektir. ETİ’nin Kurucusu ve Onursal Başkanı, Değerli Büyüğümüz Firuz KANATLI’nın anısına düzenlenecek olan 12’inci sempozyuma ülkemizden 5, yurt dışından da 5 sanatçı katılacaktır. Sizleri, bu özgün çalışmayı izlemeye, bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz. Sevgi, saygılarımla.

Dt. Ahmet ATAÇ
Tepebaşı Belediye Başkanı

Prof.Dr. Bilgehan UZUNER
Fırınlama çalışması(7.Uluslararası Pişmiş Toprak Sempoyumu)

NEDEN PİŞMİŞ TOPRAK?

Tuğla ve kiremit, tarihte imalatı yapılan ilk yapı malzemesidir. Evlerimizin ana maddesi olan bu sıcak yapı malzemesi bu güne kadar mükemmel karakteri ile dizayn, boyut ve işlevi dışında, hemen hemen hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir.

M.Ö 4. yüzyılda Babil Kulesi'nin yapımında 85 milyon adet tuğla kullanıldığı dikkate alındığında o tarihlerde nasıl bir endüstriyel çalışma yapıldığı görülmektedir. Anadolu'da Lidyalılar döneminde üretilen tuğla, Roma ve Bizans döneminde gelişmiş ve Osmanlı döneminde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Günümüzde, tuğla ve kiremit üretimi inşaat sektörünün gelişimine paralel olarak yükselmiştir. Sektörel durgunluk genel ekonomik gelişmelerden kaynaklanmıştır. Eskişehir'de 1920'li yıllarda başlayan tuğla ve kiremit üretimi kentteki endüstrinin temelini oluşturmuştur.

Bir ilki yaşayan Eskişehir, Marsilya tipi kiremidi üretmiştir. İnsan yaşamında vazgeçilmez bir ürün olan pişmiş toprağın gerek endüstri gerekse sanat boyutuyla değerlendirilmesi ile Eskişehir'e sağlayacağı artı değere katkı vermek amacıyla Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun onbirincisi düzenleniyor.

Tepebaşı Belediyesi Her Zaman Sanatın, Sanatçının ve Sanatseverlerin yanında...

Sempozyumlar