Sempozyum
Hakkında

Yüzyıllar boyu varlığını sürdürmeyi başarmış bir yapı malzemesi olan pişmiş toprak, bugün hem sanayinin hem sanatın önemli bir kolu olmayı başarmıştır.

Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesinin öncülüğünde, Hisarlar ve Kılıçoğlu'nun ana sponsorluğunda, Anadolu Üniversitesi ve birçok kuruluşun da desteğiyle sürdürülen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu, bu sıcak yapı malzemesini; bilimsel, sanatsal ve sektörel olarak ele alıyor.

Kentin önemli kimliklerinden biri olan pişmiş toprak, sanatsal olarak ela alınıp birer heykele dönüştürülürken bilimsel olarak ele alınıp sunumlar bir kitapta toplanmakta, sektörel olarak ele alınmak suretiyle de kentte bu alandaki tuğla ve kiremit sektörü sahiplenilmektedir. 04 - 17 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 16’ıncı sempozyumda, ülkemizden sanatçıların özgün ve kalıcı eserler üretmelerine tanıklık edeceğiz. Geleneksel üretim yapanların, ürünlerini sempozyum boyunca sergilemelerine olanak sağlanacaktır. Ayrıca tuğla - kiremit alanında üretim yapan işletmeler de ürünlerini tanıtma fırsatı bulacaklardır. Düzenlenişi, içeriği ile dünyada tek olan ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu; sanatçıların, üreticilerin ve Eskişehir halkının katkılarıyla devam edecektir. 16.ıncı sempozyuma ülkemizden sanatçılar katılacaktır. Sizleri, bu özgün çalışmayı izlemeye, bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz. Sevgi, saygılarımla.

Dt. Ahmet ATAÇ
Tepebaşı Belediye Başkanı

Tepebaşı Belediyesi Her Zaman Sanatın, Sanatçının ve Sanatseverlerin yanında...

Sempozyumlar